"АНТОНИ МИРО" - Графике из збирке Народног музеја Крагујевац

април-јун 2010.

Почетком деведесетих година прошлог века, на иницијативу др Предрага Поповића из Крагујевца, Народни музеј Крагујевац је у, тада, Малом ликовном салону, у више наврата,

током манифестације која се тих година звала Културно лето, организовао изложбе Маил арта-из колекције др Поповића. С обзиром да маил арт подразумева учеснике-уметнике из целог света, један од уметника био је и АНТОНИ МИРО из ШПАНИЈЕ. Он је био и једини страни уметник који се заинтересовао која је то галерија у неком граду у Србији која организује изложбе маил арта и пожелео је са нама да сарађује. Након кратких преговора, плод наше сарадње била је ижлозба графика Антони Мироа у Уметничкој галерији Народног музеја Крагујевац 1997. године. Након Крагујевца, успели смо да организујемо и малу турнеју-Мироове графике видела је публика и у Чацку, Краљеву и Ужицу. Задовољан сарадњом, Антони Миро је Народном музеју Крагујевац поклонио свих 34 графика које су биле на изложби-заиста, изванредан и несвакидасњи гест.

Антони Миро (1944.) је савремени шпански уметник, мултимедијалног интересовања и израза-бави се сликарством, графиком, скулптуром, инсталацијом, специфичном врстом интервенције на објектима и сл. Излаже буквално широм света, дела му се налазе у многобројним светским музејским и приватним колекцијама. Изложба у Модерној галерији Народног музеја Крагујевац приказује део колекције Антони Мироа, она је и део пројекта у оквиру којег Историјско-уметничко одељење жели да повремено представља занимљива и вредна дела која се чувају у његовим збиркама

Аутор изложбе је Татјана Милосављевић, виши кустос историчар уметности.